سناریوی یک درس در مورد فعالیت های فوق برنامه "خودت را بساز" طرح درس (کلاس 5) با موضوع. سناریوی درس فعالیتهای فوق برنامه "ادب" سناریوهای فعالیتهای فوق برنامه

شهرداری موسسه آموزشیمتوسط دبیرستانشماره 42 س مطالعه عمیقآیتم های فردی

سناریو

کلاس ها در فعالیت های فوق برنامهدر کلاس دوم

معلم: پانکینا اولگا فدوروونا

نوع درس:درس یادگیری دانش جدید

SOT:فناوری تفکر انتقادی از طریق خواندن و نوشتن

موضوع درس. ادب

اهداف درس:

آموزشی:

    معرفی مفهوم «ادب»؛

    کلمات مودبانه را به خاطر بسپارید و در مورد منشأ برخی از کلمات مودبانه بیاموزید.

    با قواعد ادب و قواعد مکالمه مودبانه آشنا شوید.

آموزشی:

    حس جمع گرایی، سخت کوشی و علاقه به موضوع را در خود پرورش دهید.

آموزشی:

    توسعه تفکر منطقی، تخیل فضایی، توجه، هوش، استقلال خلاق؛

    توانایی همکاری، کمک به یک دوست، توانایی در نظر گرفتن نظرات مختلف و توجیه موقعیت خود را توسعه دهید.

    توسعه مهارت های ارتباطی از طریق کار گروهی و کار زوجی؛

تشکیل UUD.

UUD شناختی

    ما توانایی استخراج اطلاعات از متن و تصاویر را توسعه می دهیم.

    ما توانایی نتیجه گیری بر اساس تجزیه و تحلیل نقشه - نمودار را توسعه می دهیم.

UUD نظارتی

    ما توانایی بیان مفروضات خود را بر اساس کار مطالب کتاب درسی ایجاد می کنیم.

    ما توانایی ارزیابی اقدامات آموزشی را مطابق با وظیفه تعیین شده ایجاد می کنیم.

    ما توانایی ترسیم طرح درس را با کمک معلم ایجاد می کنیم.

UUD شخصی

    ما یک نگرش عاطفی نسبت به مدرسه و فعالیت های آموزشی شکل می دهیم.

    شکل گیری ایده کلیدر مورد معیارهای اخلاقی رفتار

UUD ارتباطی

    ما توانایی گوش دادن و درک دیگران را توسعه می دهیم.

    ما توانایی ساخت یک گفتار را مطابق با وظایف محول شده ایجاد می کنیم

    ما توانایی کار منسجم در گروه ها و تیم ها را شکل می دهیم و تمرین می کنیم.

تجهیزات:روی دیوار پوستر "برای شادی مردم، باید مهربان و مودب باشید"، نمایشگاهی از کتاب با موضوع ادب، یادآوری برای کودکان، قوانین ادب، قوانین مکالمه مودبانه، عکس ها، تصاویر در موضوع درس

فعالیت های معلم

فعالیت های دانشجویی

مرحله تماس

    معلم شعر می خواند

مهربان بودن آسان نیست

مهربانی به قد بستگی ندارد،

مهربانی به رنگ بستگی ندارد،

مهربانی یک هویج نیست، یک آب نبات نیست.

فقط باید، فقط باید مهربان بود

و در سختی همدیگر را فراموش نخواهیم کرد.

و زمین سریعتر خواهد چرخید،

اگر با شما مهربان تر باشیم

مهربان بودن اصلا آسان نیست،

مهربانی به قد بستگی ندارد،

مهربانی انسان را شاد می کند

و در عوض نیازی به پاداش ندارد.

مهربانی با گذشت سالها پیر نمی شود،

مهربانی شما را از سرما گرم می کند.

اگر مهربانی مانند خورشید است که می درخشد -

بزرگسالان و کودکان خوشحال می شوند.

اما برای اینکه به مردم شادی بدهیم،

شما باید هم مهربان و هم مودب باشید.

معلم عکس (اسلاید) در مورد ادب را نشان می دهد

1. موضوع درس ما چیست؟

2 پذیرایی "خوشه".تدوین خوشه با موضوع ادب در قالب کار گروهی.

3. کلمه کلیدی را در وسط کاربرگ بنویسید. شروع کنید به نوشتن کلماتی که در ارتباط با این موضوع به ذهنتان می رسد. با به وجود آمدن ایده ها، آنها را یادداشت کنید و شروع به ایجاد ارتباط بین آنها کنید. ایده هایی که به ذهنتان می رسد را بنویسید تا زمانی که همه آنها را تمام کنید.

4. قوانین ایجاد یک خوشه را به خاطر بسپارید:

تمام ایده هایی که به ذهنتان می رسد را یادداشت کنید.

تا زمانی که ایده هایتان تمام نشود، نوشتن را متوقف نکنید.

اگر ایده هایتان تمام شده است، روی یک تکه کاغذ بکشید تا ایده های جدید بیاید.

    پذیرایی بازی "آیا باور داری که...".

قوانین بازی:

روی میزهای شما تکه‌های کاغذی وجود دارد که روی آن‌ها میزی کشیده شده است، درست مثل روی تخته من. تعداد سوالات را به عدد نشان دادم.

من سوالاتی را برای شما می خوانم که با عبارت "آیا باور دارید که ..." شروع می شود. شما پاسخ ها را در گروه ها مورد بحث قرار می دهید.

اگر باور دارید، علامت "+" را در خط دوم قرار دهید، اگر نه، سپس "-"

    آیا معتقدید ادب رعایت موازین نجابت است؟

    آیا شما معتقدید که کلمه ای به نام "وزها" وجود دارد؟

    آیا شما معتقدید که یک فرد مودب است مرد خوب?

    آیا معتقدید افراد بی ادب بیشتر از افراد مودب هستند؟

    آیا معتقدید که تبدیل شدن به یک فرد مودب بسیار دشوار است؟

    آیا شما معتقدید که یک کلمه مودبانه و مهربانانه که از ته دل گفته شود، عبارتی خالی نیست؟ آیا می تواند افکار غم انگیز را از بین ببرد، یک نزاع اولیه را خاموش کند، روحیه شما را بالا ببرد؟

    آیا شما معتقدید که یک کلمه بی ادبانه می تواند یک فرد را آزار دهد؟

دانش‌آموزان آنچه را که در مورد موضوع مورد مطالعه می‌دانند به خاطر می‌آورند

دانش آموزان به سوالات پاسخ می دهند:

آنها چه می دانند؟

آنها چه فکر می کنند؟

دانش آموزان در گروه ها یک خوشه ایجاد می کنند

دانش آموزان ایده های خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارند و همه ارتباطات را در جملات کامل ایجاد می کنند.

دانش آموزان به عکس ها نگاه می کنند.

دانش آموزان جدول را پر می کنند

مرحله لقاح

    پذیرش "درج"(خواندن با یادداشت )

کار انفرادی.

خواندن مستقل مقاله

معلم درخواست می کند که هنگام خواندن مقاله، در متن یادداشت کنید:

من این اطلاعات را می‌دانستم، می‌دانم، به یاد می‌آورم.

این اطلاعات جدید برای من است.

این اطلاعات برای من روشن نیست، من سوالاتی دارم.

مودب یعنی کسی که احکام نجابت را رعایت کند، خوش اخلاق و مودب باشد. شما اغلب می توانید عباراتی را بشنوید: خطاب مؤدبانه، اشاره مؤدبانه، مؤدبانه بپرس... مشهورترین قصار در مورد ادب را تاریخ به لویی هجدهم، پادشاه فرانسه نسبت داده است... به نظر می رسد: «دقت، ادب پادشاهان است. ”

چگونه می توان مودب شد؟ هیچ چیز نمی تواند ساده تر باشد. برای انجام این کار، باید از کلماتی استفاده کنید که باعث می شود همه در روح خود احساس گرما و شادی بیشتری کنند. ممکن است بپرسید: پس چگونه باید به دوستان و آشنایان خود که به نحوی شما را آزرده اند نظر دهید؟ من به این سوال اینگونه پاسخ خواهم داد: حتی نظرات را باید مودبانه بیان کرد. یک کلمه مؤدبانه و مهربانانه که از ته دل گفته شود، عبارتی خالی نیست. این می تواند افکار غم انگیز را از بین ببرد، یک نزاع اولیه را خاموش کند، و روحیه شما را تقویت کند. سخنی مهربان مانند نسیم بهاری ابرهای خاکستری را پراکنده می کند. و نه تنها گفتار ما، بلکه اعمالمان نیز باید مهربان باشد. آیا همیشه قدرت گفتن کلمات محبت آمیز را پیدا می کنیم؟ از دست دادن عصبانیت و بی ادبی نسبت به یک دوست یا حتی مادرت خیلی راحت تر است...

معلم:

    بچه ها، آیا می دانید کلمه "متشکرم" از کجا آمده است؟

در زمان های قدیم وقتی می خواستند از یک کار خیر تشکر کنند، به او می گفتند:

خدا خیرت بده!

«خدا بیامرز» به یک «متشکرم» کوتاه تبدیل شد. هرگز نباید این کلمه را فراموش کنید. حتی یک ضرب المثل وجود دارد: "برای تشکر متاسف نباش"!

یکی از پسرها دوست نداشت تشکر کند، لطفاً ببخشید، سلام.

به او گفتند: «ای نادان.

او خیلی ناراحت شد و فریاد زد:

نه، من vezha، vezha، vezha!

کلمه عجیب اما در واقع عجیب نیست، بلکه باستانی است. در قدیم «ویژی» نامی بود که به شخص آگاه، شایسته و عالم می‌گفتند. و «دانش» به معنای یادگیری، ادب بود. کلمه "ادب" از اینجا آمده است - رفتار خوب، احترام پس پسر درست می گفت: کلمه ای به عنوان "vezha" وجود دارد. و با این حال او اشتباه می کرد، زیرا نمی توان او را "وزه" نامید. ابتدا باید یاد بگیرد که سلام کند، متشکرم، لطفاً مرا ببخشید و دیگر کلمات مودبانه.

2) پذیرایی جدول Z-H-U(من می دانم - می خواهم بدانم - تا بفهمم)

دوتایی کار کنید.

هر آنچه در مورد اهمیت آب برای حیات روی زمین می دانید را به خاطر بسپارید و این اطلاعات را در ستون اول جدول بنویسید.

در مورد موضوع مورد مطالعه سوال بپرسید: چه چیزی را می خواهید بدانید و آنها را در ستون دوم جدول یادداشت کنید.

من می خواهم بدانم

بچه ها با متون کار می کنند، متون در فایل های محافظ هستند، می توانید روی آنها با نشانگر بنویسید، یادداشت بردارید، سپس نشانگر حذف می شود.

دانش آموزان به سؤالات معلم پاسخ می دهند، سؤالات کتاب درسی به سؤالات یکدیگر پاسخ می دهند.

دانش آموز در حال خواندن است.

اگر در گفتار یا عمل

کسی به شما کمک کرد؟

با صدای بلند، جسورانه خجالتی نباشید

بگویید: "متشکرم."

اگر با یکی از آشنایان آشنا شدید،

چه در خیابان و چه در خانه،

ساکت نباش، خجالت نکش

و تظاهر به خنگ بودن نکن

برای سلام کردن عجله کنید

با صدای بلند: "سلام"! بگو

دانش آموز 3.

در روستای کوچک ما

یک رسم قدیمی وجود دارد:

صبح، بعدازظهر و در تاریکی

آن ها و آن ها، و آن ها، و آن ها،

ملاقات، قطعا

در همان حال می گویند:

"سلام"!

اگر چیزی بخواهید،

اول فراموش نکن

لب هایت را باز کن

و بگویید: "لطفا"!

دانش آموز 4.

اگر به طور تصادفی به کسی توهین کردید

یا به طور تصادفی پا روی پا گذاشتی،

فقط ساکت نباش فقط ساکت نباش

زیاد منتظر نمانید، بگویید «متاسفم»!

کودکان جدولی را پر می کنند که در آن آنچه را که در مورد این موضوع می دانستند، آنچه جدید یاد گرفته اند و چیزهای دیگری که می خواهند بیاموزند را در آن می نویسند.

مرحله انعکاس

"سینکوآین" فرم خلاقبازتاب ها سینکوآین شعری است که نیاز به ترکیبی از اطلاعات و مطالب به صورت مختصر دارد. این شعر در پنج بیت است.

قوانین نوشتن syncwine:

در خط اول، موضوع در یک کلمه (معمولا یک اسم) نامگذاری شده است.

خط دوم شرح موضوع در دو کلمه (دو صفت) است.

خط سوم شرح عمل در این مبحث در سه کلمه (فعل) است.

خط چهارم یک عبارت چهار کلمه ای است که نگرش نسبت به موضوع (احساسات در یک عبارت) را نشان می دهد.

خط آخر مترادف یک کلمه ای است که اصل موضوع را تکرار می کند.

تکنیک "نوشتن در دایره".

انشا با موضوع ادب در یک جمله

حالا بچه ها، شما می دانید که چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار کنید، چگونه از کلمات مودبانه به درستی استفاده کنید. امیدوارم در زندگی برای شما مفید باشد. بیهوده نیست که می گویند: برای اینکه به مردم شادی بخشید، باید مهربان و مؤدب باشید. این رویداد ما را به پایان می رساند. خداحافظ، دوباره می بینمت!

با تشکر از درس!

دانش آموزان یک سینک واین درست می کنند

ادب

ضروری، مهم

صرفه جویی می کند، شما را زیباتر می کند، شما را خوشحال می کند

مردم به ادب نیاز دارند.

رستگاری

ادب

مهربان، ضروری

گریه می کند، خوشحال می شود، کمک می کند.

او به همه مردم کمک می کند.

ضرورت

کودکان دانش را در مورد موضوع درس مورد مطالعه تعمیم می دهند. "ادب." آنها یک نامه می نویسند و هر کدام یک جمله می نویسند.

پیوست درس

قواعد ادب

    مودب باش ادب توانایی رفتار کردن به گونه ای است که دیگران از برقراری ارتباط با شما لذت ببرند.

    همیشه دوستانه باشید: هنگام ملاقات سلام کنید. از کمک و مراقبت شما متشکرم؛ هنگام خروج، خداحافظی را فراموش نکنید.

    صندلی خود را به افراد مسن، بیمار و خسته در تراموا، ترالی‌بوس، اتوبوس، واگن قطار یا روی نیمکت خیابان بسپارید. سعی کنید این کار را برای نمایش انجام دهید. منتظر نباشید که از شما خواسته شود صندلی خود را رها کنید.

    به کسی که زمین خورده کمک کنید تا بایستد. به پیر، ضعیف، نابینا کمک کنید تا از جاده عبور کند. و این کار را صمیمانه، از صمیم قلب، مهربانانه، بدون اخم انجام دهید.

    هیچ وقت برای هیچ چیز دیر نکن همیشه در ساعت مقرر، دقیقه به دقیقه برسید - مراقب وقت دیگران باشید.

    کاری نکن که نگران خودت باشی وقتی خانه را ترک کردی، وقتی برگشتی به من بگو کجا رفتی. و دیر نکن

    دمدمی مزاج نباش هوی و هوس شما می تواند خلق و خوی دیگران را خراب کرده و باعث اضطراب آنها شود.

قوانین مکالمه مودبانه

    ادب فراتر از «سلام»، «متشکرم» و «لطفا» است.

    یک فرد مؤدب سعی می کند افکار خود را به گونه ای بیان کند که مخاطب همه چیز را بفهمد.

    جغجغه نکنید درک گفتار بسیار سریع دشوار است. بله، و او خنده دار به نظر می رسد.

    زیاد صحبت نکنید، سعی کنید ایده اصلی پیام خود را منتقل کنید. اگر طرف مقابل علاقه مند باشد، از شما می خواهد جزئیات را بگویید.

    قبل از گفتن هر چیزی، به طور ذهنی آنچه را که دقیقاً می خواهید به شنونده منتقل کنید، فرموله کنید. کلمات خود را به وضوح و واضح تلفظ کنید.

و برای یادگیری صحبت کردن واضح و مشخص وجود دارد تمرینات خاص. به عنوان مثال، تلفظ زبان گردان. (بچه ها سعی می کنند زبان پیچان را تلفظ کنند).

پیچاندن زبان

    در حیاط علف است، روی چمن هیزم است.

    روی چمن های حیاط خود چوب نبرید.

    کارل مرجان ها را از کلارا دزدید و کلارا کلارینت را از کارل دزدید.

    فاخته فاخته یک کاپوت خرید. چقدر او در کاپوت بامزه است!

موسسه آموزشی شهری "دبیرستان پایه شماره 2، یوریوزان" منطقه شهرداری کاتاو-ایوانوفسکی (MOU "مدرسه عمومی آموزشی شماره 2، یوریوزان")

نامزدی "توسعه روش شناختی"

سناریوی فعالیت های فوق برنامه فرهنگ بدنیبرای کلاس پنجم "نمایش بسکتبال"

موسکویچوا ایرینا گالیخانونا

یوریوزان 2018

هدف از درس: توسعه دانش در مورد بازی های ورزشی.

UUD تشکیل شده:

شخصی: به پرورش ابتکار عمل، عزت نفس کافی و تصمیم گیری برای فعالیت های ورزشی و تفریحی ادامه دهید. توانایی نشان دادن نظم، سخت کوشی و پشتکار در دستیابی به اهداف خود را توسعه دهید.

فرا موضوع: توسعه مهارت های همکاری با بزرگسالان و همسالان در مختلف موقعیت های اجتماعی، حسن نیت، تحمل (UUD ارتباطی) توانایی برنامه ریزی، کنترل و ارزیابی اقدامات حرکتی خود را توسعه دهید (UUD نظارتی). توانایی ساخت آگاهانه و داوطلبانه جملات کلامی به شکل شفاهی (UUD شناختی) را توسعه دهید.

زمان و مکان: 45 دقیقه، باشگاه.

موجودی: سوت، کرونومتر، توپ بسکتبال با توجه به تعداد دانش آموزان، توپ فوتبال (2 عدد)، توپ والیبال (2 عدد)، حلقه، چیپس.

پیشرفت کلاس.

تشکیل کلیه شرکت کنندگان

پیشرو. - امروز شما دوستان را به "نمایش بسکتبال" دعوت کردیم. در برنامه ما نمایش بازیکنان حرفه ای بسکتبال از مدرسه ما را خواهید دید، البته اینها حرفه ای های NBA نیستند، اما، با این وجود، می توانید دریبل استادانه توپ، پرتاب های دقیق، پاس های سریع برق آسا را ​​ببینید! و شما، شرکت کنندگان نمایش ما، در مسابقات رله بسکتبال سرگرم کننده رقابت خواهید کرد. اول از همه، بیایید خود را گرم کنیم!

همه شرکت‌کنندگان آزادانه در زمین ورزش قرار می‌گیرند و یک بازیکن در مقابل ایستاده است و تمرینات را نشان می‌دهد.

پیشرو. سعی کنید توپ را - از یک دست به دست دیگر - در یک قوس پاس دهید. و حالا با یک پرش از زمین. اجرای این تمرین را تماشا کنید. موسیقی در حال پخش است. همه شرکت کنندگان این کار را انجام می دهند.

پیشرو. توپ را با یک دست بگیرید، آن را به خودتان فشار ندهید، توپ را بالاتر پرتاب کنید، سعی کنید روی زمین نیفتید. حالا بیایید این کار را با کف زدن انجام دهیم. ما تمام شدیم. آفرین! با این تمرین کار خوبی کردی.

حالا توپ را در سطح کمر از یک دست به دست دیگر پاس می دهیم. ما شروع به پاس دادن توپ می کنیم سمت راست. آماده شدیم و شروع کردیم. و حالا سمت چپ شرکت کنندگان اجرا می کنند. خوب، کار دشوارتر بود، اما شما با آن کنار آمدید.

و اکنون کار بسیار دشواری وجود خواهد داشت. باید توپ را مستقیماً بالای سر خود پرتاب کنید، خم شوید و توپ را بگیرید و سپس توپ را به بالا پرتاب کنید - سریع بایستید و آن را بگیرید. ما طبق دستور من عمل می کنیم. من می گویم: "پرتاب" - همه پرتاب می کنند و شما می نشینید. و وقتی دوباره می گویم "پرتاب کن!" پس آماده شو بیایید شروع کنیم. همه در حال انجام وظیفه هستند.

پیشرو. کار سخت بود، اما شما آن را به خوبی انجام دادید. همه شرکت کنندگان در خط شروع ایستاده اند. پس گرم شدیم. حالا بیایید رقابت را شروع کنیم. برای انتخاب تیم قرعه کشی کنید (یک عدد با شماره تیم 1 یا 2 بکشید).

دو تیم در یک ستون، یکی در یک زمان، در خط شروع ایستاده اند.

بیایید قوانین مسابقه امدادی را به یاد بیاوریم.

1. شروع بازی در سیگنال (تیم ورزشی: "در شروع! توجه! "مارس!").

2. بازیکن بعدی تیم تنها پس از اینکه باتوم پشت خط شروع به او داده شود می تواند کار را شروع کند.

3. کار را به شیوه ای مقرر تکمیل کنید.

4. دویدن در اطراف نقاط دیدنی (پرچم چرخان).

5. کار را تا انتها انجام دهید (اگر روی نیمکت کشش انجام دهید، سپس تا انتها)، برای تخلفات، تیم جریمه می شود.

6. اگر تجهیزات قابل حمل (توپ، مکعب و غیره) را گم کردید، باید بایستید، آن را بردارید و سپس به حرکت خود ادامه دهید.

7. با دیگر بازیکنانی که کار را انجام می دهند دخالت نکنید.

8. در پایان رله، کاپیتان دست خود را به سمت بالا بلند می کند (نشانه ای مبنی بر اینکه تیم بازی را کامل کرده است) و تیم در ستون صف می کشد.

9. پس از پایان مسابقات رله، تیم ها متفرق نمی شوند، بلکه برای جمع بندی و اهدای جوایز صف می کشند.

پیشرو.

1) باید توپ بسکتبال را در اطراف تراشه ها حرکت دهید و سپس آن را روی تخته پشتی پرتاب کنید.

پیشرو. در زمین استادانی از دریبل زدن توپ وجود دارند. آنها وظایف مختلفی را با دو توپ انجام می دهند. بیایید ببینیم (موسیقی برای تلفن های موبایل).

2) ارائه دهنده. و دوباره مسابقه امدادی! "سه توپ" (بسکتبال، والیبال، فوتبال) می دوید، توپ ها را در حلقه ها قرار می دهید و بسکتبال را داخل سبد می اندازید. افزودن به سبد خرید الزامی است.

پیشرو. بهترین بازیکنان تیم بسکتبال مدرسه در زمین حضور دارند. بدون تأخیر، آنها پرتاب هایی را از خط پنالتی به داخل سبد انجام می دهند، با گزینه های مختلف توقف (پرش؛ دو مرحله؛ دو مرحله - پرتاب پرتاب با دست راست (چپ)) به حلقه پرتاب می کنند. ببینید آنها با چه دقت و سرعتی این کار را انجام می دهند (صدای موسیقی). پیشرو. متشکرم!

3) اکنون آماده شوت تیم ها به درون سبد شوید. ببینیم کدام تیم پربازده ترین خواهد بود. در سیگنال، شرکت کنندگان با توپ پرتاب هایی را به حلقه انجام می دهند. 1 دقیقه داده می شود. داوران پرتاب های موفق (پخش های موسیقی) را می شمارند. متشکرم!

ما به مسابقات خود ادامه می دهیم.

4) اکنون در دریبل زدن توپ مهارت خود را نشان خواهید داد، اما این دریبل غیرعادی است، توپ را باید با دویدن روی نیمکت پاس داد (موسیقی پخش می شود).

5) ارائه دهنده. وظیفه بعدی برای تیم های "شارپ شوتر" است. باید توپ را روی زمین بغلتانید و تراشه بزرگ را به زمین بزنید. شرکت کنندگان به نوبت توپ را می چرخانند و سعی می کنند تراشه را به زمین بزنند. هر ضربه به عنوان یک امتیاز به حساب می آید. تیم ها کار را به نوبت انجام می دهند.

6) ارائه دهنده. و دوباره مسابقه امدادی. با دست راست (چپ) توپ را به صورت دایره ای دریبل کنید. توپ را از قفسه سینه به نفر بعدی پاس دهید.

7) ارائه دهنده. یک مخروط معکوس در دست ها، با یک توپ در بالا. به دستور، دانش آموزان می دوند، مخروط را در یک دست نگه می دارند، دور تراشه می دوند، به تیم باز می گردند، دور ستون می دوند و باتوم را به شرکت کننده بعدی می دهند (صداهای موسیقی).

8) ارائه دهنده. توپ را به جلو بغلتانید، سریع بگیرید، از آن سبقت بگیرید، با یک پرش روی دو پا جلوی آن بایستید، وقتی توپ بین پاهایتان غلتید، سریع آن را با دریبل بگیرید، به سمت چیپ بدوید، دور آن حلقه بزنید و توپ را پاس کنید. به بعدی

پیشرو. رقابت ما به پایان رسید. در حالی که ما در حال جمع بندی هستیم، بازی "Stream" (صداهای موسیقی) را بازی خواهید کرد.

نمایش بسکتبال رو به پایان است. ما از تیم ها دعوت می کنیم تا نتایج را جمع بندی کنند.

تعطیلات ما تمام شد. همه اعضای تیم مهارت، دقت و سرعت خود را نشان دادند. و مهمتر از همه، ما انرژی و احساسات مثبت زیادی دریافت کردیم! بچه های عزیز امروز مسابقه خوبی داشتید و هواداران خیلی خوب شما را تشویق کردند و این بی شک به شما قدرت می داد. همه تیم ها را دوست داشتیم. ما از شما برای شرکت در مسابقه سپاسگزاریم، ما از تمایل شما برای رقابت و برنده شدن خوشمان آمد. و بنابراین تصمیم گرفتیم به همه شرکت کنندگان پاداش دهیم.

پاداش: بادکنک /سفید، قرمز، آبی/. نماد پرچم روسیه. ورزشکاران ما در تمامی مسابقات ورزشی و المپیک زیر پرچم روسیه بازی می کنند. آنها در سکوها مورد استقبال هواداران قرار می گیرند و با پرچم روسیه از آنها استقبال می کنند. سفید- رنگ خلوص نیت، صلح و خرد. آبی رنگ آسمان، آب، دریا است - نمادی از آزادی. قرمز رنگ شجاعت، قدرت، قدرت و زندگی است.

ورزش کنید، سلامتی خود را بهبود بخشید، قدرت و استقامت خود را توسعه دهید! دوباره می بینمت!

عکس برای خاطره.

گالکوفسایا ایرینا گنادیونا
عنوان شغل:معلم کلاس های ابتدایی
موسسه آموزشی: MBOU "دبیرستان پایه شماره 17"
محل:شهر Anzhero-Sudzhensk، منطقه Kemerovo
نام مواد:توسعه روش شناختی
موضوع:درس فوق برنامه درس "دنیای اطراف ما"
تاریخ انتشار: 12.01.2018
فصل:آموزش ابتدایی

15.10.2015

در مورد کسانی که در این نزدیکی هستند.

(سناریوی فعالیت فوق برنامه

«جهانی که در آن زندگی می‌کنم» که در کلاس چهارم انجام شد)

اهداف:

برای پرورش انسانیت، مهربانی و همدلی در کودکان،

توجه به دیگران: افراد نزدیک، هم خانه، هم میز کار.

فرصتی برای دانش آموزان فراهم کنید تا با همکلاسی های خود آشنا شوند، رشد کنند

توانایی مشاهده و ارزیابی صحیح اعمال خود و دیگران

دوست میل به مدارا بودن را در جامعه انسانی پرورش دهید.

تجهیزات:

"به شخصیت انسان در خود و دیگران احترام بگذارید!"

(D. Pisarev).

لازم است

جایی

خیلی دور

زمین ها

جستجو کنید

تصویر

ایده آل

شخصی که قادر به برانگیختن تحسین، شگفتی است: به شما اطمینان می دهم،

او در روستای زادگاهش، در خیابان است زادگاه، فقط باید بدانید که چگونه

آرمان را در واقعیت ببینید."

(V. A. Sukhomlinsky)

تحمل عبارت است از:

تحمل عقاید دیگران؛

درک و احترام به شخصیت شخص دیگر، صرف نظر از

هر گونه تفاوت؛

حسن نیت نسبت به دیگران؛

2) فونوگرام آهنگ اجرا شده توسط A. B. Pugacheva "هی، تو، اون بالا."

1. طرحی بر اساس داستانی از V.A. اوسیوا "خوب".

یوریک صبح از خواب بیدار شد. از پنجره به بیرون نگاه کردم. خورشید می درخشد. روز خوبی است.

و پسر می خواست خودش کار خوبی انجام دهد.

پس می نشیند و فکر می کند:

"چه می شود اگر خواهر کوچکم غرق می شد و من او را نجات می دادم!"

و خواهر من اینجاست:

با من قدم بزن، یورا!

برو کنار، مرا از فکر کردن باز ندار! خواهر کوچکم ناراحت شد و رفت. و یورا فکر می کند:

"اگر گرگ ها به دایه حمله کنند و من به آنها شلیک کنم!"

و دایه همانجاست:

یوروچکا، ظرف ها را کنار بگذار.

خودتان آن را تمیز کنید - من وقت ندارم!

دایه سرش را تکان داد. و یورا دوباره فکر می کند:

"اگر ترزورکا در چاه بیفتد و من او را بیرون بکشم!"

و ترزورکا همانجاست. تکان دادن دم:

"یورا به من نوشیدنی بده!"

برو بیرون! حوصله فکر کردن را نداشته باشید!

ترزورکا دهانش را بست و به داخل بوته ها رفت. و یورا نزد مادرش رفت:

چه کار خوبی می توانستم انجام دهم؟ مامان سر یورا را نوازش کرد:

با خواهرت قدم بزن، به دایه کمک کن ظرف ها را کنار بگذارد، کمی آب به ترزور بده.

یورا چه خوابی دید؟

واقعا چیکار کرد؟

ایده اصلی داستان چیست؟ او به ما چه می آموزد؟

نیازی نیست به دنبال تصویر یک فرد ایده آل در جایی دور باشید،

قادر به برانگیختن تحسین، شگفتی: به شما اطمینان می دهم، او در آن حضور دارد

در روستای بومی خود، در خیابان شهر مادری خود، فقط باید بتوانید ببینید

ایده آل بودن در واقعیت

V. A. سوخوملینسکی

موضوع ساعت کلاس ما

«دوست داشتن تمام بشریت آسان است. بدانید چگونه به همسایه خود عشق بورزید."

2. آهنگ A. B. Pugacheva "Hey, You There" را با دقت گوش کنید

طبقه بالا."

چه کسی می تواند به من بگوید که خواننده در آهنگ خود چه مشکلی را مطرح می کند؟

(روابط با همسایگان).

این همسایه ها چه چیزی در رابطه خود کم داشتند؟

(احترام متقابل، درک، مدارا).

در این شرایط چه کاری انجام می دهید؟

وقتی در خیابان با همسایه خود روبرو می شوید چه می کنید؟ درسته،

سلام کن "سلام" چیست؟ این شکل امری فعل است

"سلام" برای کسی که ملاقات می کنیم آرزوی سلامتی داریم. آیا می دانید چگونه

به همسایگان خود سلام کنید؟

موقعیت برای بحث

یک پسر گله کرد که "با این بزرگان ما تنها هستیم

مشکلات من می گویم، من به زودی از آنها عصبی می شوم. من فقط در خیابان هستم

و سرم را می چرخانم تا کسی را که می شناسم از دست ندهم. به محض دیدن شما، "سلام!"

من فریاد می زنم. و همچنین به من توبیخ می کنند: "چقدر بی فرهنگی هستی کشا -

فقط وحشتناک!

و اینطور گذشت: کشکا در کوچه می دوید: دست در جیبش، کلاهک

چشمان بسته، یقه بالا، پاها مانند قوطی حلبی

آنها در حال سیر شدن هستند همسایه اش ماریا ایوانونا با او ملاقات کرد. تند تند می دود

فریاد زد "سلام" یا "پیچ" و با عجله جلو رفت. و او فقط

او دستانش را باز کرد و آه سنگینی کشید: «آنها به آنها یاد می دهند و به آنها یاد می دهند، اما فایده چندانی ندارد.»

کشا چه اشتباهی کرد؟

چگونه باید به همسایگان خود سلام کرد؟

- و در اینجا وضعیت دیگری وجود دارد:سنیا زیر پنجره آپارتمان همسایه تمرین می کند

توله سگش، گریت دین سزار. سنیا با صدای بلند دستور می دهد، توله سگ با صدای بلند پارس می کند. این

مدتی است که ادامه دارد اینجا، زیر پنجره ها، بچه ها لاپتا بازی می کنند.

اولگ که منتظر نوبت خود است، مانند طبل با چوب به بشکه آهنی می زند.

دو پسر بزرگتر در حال یادگیری نواختن گیتار هستند. سوتا و اولگا در حال حاضر بیست ساله هستند

دقیقه پریدن روی نوارهای آهنی در همان حوالی، پسرها در حال فوتبال بازی هستند.

"بگذر! بیرون! زاویه ای! پنالتی!" - از آنجا می آید. گاهی اوقات توپ برخورد می کند

جعبه شنی که بچه ها در آن بازی می کنند. و سپس به خنده های بلند بازیکنان

غرش بچه ها و گریه های مادران خشمگین به هم می پیوندند. غرش، جیغ،

خرخر کردن، آسیاب کردن...

بچه ها فراموش کردند به چه کسی فکر کنند؟

چه توصیه ای می توانید به آنها بدهید؟

در اینجا مجموعه ای از کلمات است. لطفا این کلمات را در بین مردم پخش کنید

ویژگی های مثبتی که به ساختن یک محله خوب کمک می کند، و

ویژگی های منفی که باید به آنها توجه کنید و سعی کنید

آنها را ریشه کن کند.

خیرخواهی، بی تفاوتی، پاسخگویی، همدردی،

سنگدلی، عصبانیت، مراقبت، حسادت، توجه، تکبر، محبت،

حرص، شفقت، ظلم، بشردوستی، بی رحمی،

خیریه

مهربانی، پاسخگویی،

همدردی، مراقبت، توجه، محبت،

شفقت، انسان دوستی،

خیریه

بی تفاوتی، سنگدلی، عصبانیت،

حسادت، تکبر، طمع،

ظلم، بی رحمی

خلاصه بحث:

با همسایگان مودبانه و مهربانانه رفتار کنید.

در صورت بروز مشکل کمک کنید؛

شما باید به ارزش ها و دیدگاه های همه احترام بگذارید، حتی اگر احساس کنید

اختلاف با او

3. دقیقه تربیت بدنی.

اگر خود را جزو دسته زیر می دانید، باید دست بزنید:

همه حاضران کف می زنند.

فقط دختران؛

فقط کسانی که عاشق خوردن غذاهای خوشمزه هستند.

فقط کسانی که دیر به کلاس می رسند.

فقط کسانی که خوب مطالعه می کنند.

فقط کسانی که تعطیلات را دوست ندارند.

فقط کسانی که عاشق شیرینی هستند.

فقط کسانی که دوست دارند فوتبال بازی کنند.

فقط اونایی که حالشون عالیه

4. همسایه میز من.

من و شما زمان زیادی را در مدرسه، در کلاس درس، پشت میز با هم می گذرانیم

همسایه یا همسایه و گاهی اوقات ما متوجه یکدیگر نمی شویم، به یکدیگر توهین می کنیم، صحبت می کنیم

آدرس آنها کلمات بد و توهین آمیزی است. اما همه شما با یکدیگر متفاوت هستید

دوست، اما همه در نوع خود جالب و منحصر به فرد هستند. به همین دلیل ما با شما هستیم

حالا بیایید در مورد همسایگان میز کارتان صحبت کنیم.

دانش آموز این آیه را می خواند:

سریوژا بسیار غیر اجتماعی است،

آخه چجوری باهاش ​​دوست بشم

یا شاید کار بیهوده است؟

بیخود نیست که به او جوجه تیغی می گویند.

دخترها می پرسند: "جوجه تیغی!"

یک چاقو به من بده

و کولیا فریاد می زند تا همه را بخنداند.

خودت را به جوجه تیغی نزن!

اما جوجه تیغی به نظر کر و لال است،

می نشیند و با کسی حرف نمی زند!

سریوژا، باید بلیط سینما بگیرم؟

و با عصبانیت زمزمه می کند: «نه!

میخوای بری اسکیت روی یخ؟

نه، مامان نگران خواهد شد!

و حالا شب سال نو است

در مورد جوجه تیغی فهمیدیم که جوجه تیغی با مادرش زندگی می کند

در زیرزمین.

که پدر نیست و مادر بیمار است،

خیلی وقته که بلند نشده

و جوجه تیغی برای شام می رود،

و با همسایه اش اجاق را روشن می کند.

و من باید اتاق را تمیز کنم،

و گاهی آن را بشویید.

البته تنها بودن سخته

سریوژا مجبور است.

آلیوشا تصمیم گرفت: به او می دهیم

همه با هم کمک کنیم

دوستانی که در را می زنند

سریوژا سریع بازش کن!

ما در مسیر خود هستیم

برایت رول خریدند.

و در همان زمان شکر مصرف کردند

و در اینجا ارزن در کیسه ها وجود دارد!

بیا شام بپزیم

سریوژا گیج شده بود.

او دیگر شبیه یک جوجه تیغی به نظر نمی رسید،

او اصلاً خاردار نشد.

عجله کن برو کتری رو بیار

ظرف ها را از قفسه بیرون آوردم.

حالا او دوست دارد با هم دوست شوند

شاید با تمام دنیا

وقتی زندگی برای کسی سخت است -

شما باید در این مورد بدانید!

چرا بچه ها به سریوژا جوجه تیغی لقب دادند؟

چرا نگرش بچه ها نسبت به Seryozha تغییر کرد؟

چرا خود سریوژا تغییر کرد؟

این شعر به ما چه می آموزد؟

موقعیت برای بحث

یکی از دانش‌آموزان کلاس سوم یادداشت زیر را برای روزنامه نوشت: «در ما

پسری در کلاس است که احتمالاً خیلی اوقات حالش بد است.

در کلاس ما احساس بیگانه و تنهایی می کند. او همیشه در تعطیلات است

کنار دیوار یا نزدیک پنجره می ایستد. و چشمانش غمگین، غمگین است. او می ایستد و

به بچه ها در حال تفریح، بازی، خندیدن نگاه می کند. گاهی اوقات متوجه آن می شوم

او همچنین می خواهد با بچه ها بازی کند. او حتی گاهی این کار را با تردید انجام می دهد

یک قدم به جلو برمی‌دارد، اما دوباره به سمت دیوار عقب می‌نشیند. بچه ها! کاری باید انجام شود

تا همه خوش بگذرانند و همه با هم دوست باشند. لنا.

چه توصیه ای به لنا و بچه ها می کنید؟

فکر کنید، بچه ها، شاید کسی در اطراف شما وجود داشته باشد که او نیز نیاز دارد

کمک شما آیا کسی به توجه و حمایت شما نیاز دارد؟ و بعد تو هم

کسی در مواقع سخت کمک خواهد کرد.

دانش آموزی شعری می خواند:

۱) بی تفاوت کنار نمانید،

وقتی کسی در مشکل است.

نیاز به عجله برای نجات

هر لحظه، همیشه

و اگر روزی کسی

مهربانی شما کمک خواهد کرد

لبخند تو

اون روز خوشحالی

بیهوده نبود که زندگی کرد

که سال هایی که زندگی می کنی بیهوده نیست

2) آه، چقدر به کلمات محبت آمیز نیاز داریم!

ما بیش از یک بار خود را متقاعد کرده ایم،

یا شاید این حرف ها نیست - اعمال مهم هستند؟

کردار، کردار است و گفتار، گفتار.

آنها با هر یک از ما زندگی می کنند،

در ته روح نگه داشته می شوند تا زمان،

برای تلفظ آنها در همان ساعت،

زمانی که دیگران به آنها نیاز دارند.

ما در مورد همسایگان میز خود چه می دانیم؟

امتحان

چه زمانی درحرامزاده تولد؟

آیا او برادر، خواهر دارد؟ نام آنها چیست؟

مامان و باباش کجا کار میکنن؟

چه نوع حیوانات خانگی در خانه خود زندگی می کنند؟

- دوست دارید در اوقات فراغت چه کار کنید؟

- چه بازی هایی را دوست دارد؟ کتاب بخوانیم؟ تماشای برنامه های تلویزیونی؟

من فکر می کنم که اکنون شما به همکلاسی های خود توجه خواهید کرد، همسایه

یا همسایه میز کارتان، سعی کنید تا حد امکان درباره او (او) اطلاعات کسب کنید.

پس از همه، این چیزی است که دوستی بزرگ از آن ساخته شده است.

5-خب حالا بیایید کمی استراحت کنیم. تمرین نامیده می شود

"تحسین ها"

با نشستن در یک تیم، همه دست به دست هم می دهند. با نگاه کردن به چشمان همسایه، باید به او بگویید

چند کلمه محبت آمیز برای تمجید از چیزی گیرنده سرش را تکان می دهد و

می گوید: "متشکرم، من بسیار خوشحالم!" سپس از او تعریف می کند

همسایه تمرین به صورت دایره ای انجام می شود.

تحمل عقاید دیگران، درک و احترام به شخصیت دیگران

شخص

بدون توجه به

هر

حسن نیت

مردم نامیده می شوند تحمل

اول از همه، تحمل در خانه، در مدرسه آشکار می شود. همه می دانند

که ما نیاز داریم با هم زندگی کنیم، اما گاهی اوقات سخت است که وقتی می بینیم خود را مهار کنیم

نقص ها

بوجود می آید

احساس،

عیب جویی می کنیم، سعی می کنیم قوی باشیم، بی تحمل می شویم و

ما تنها می مانیم چگونه تحمل کنیم؟ اول از همه، شما نیاز دارید

خودت بمان، اشتباهاتت را ببین بیا بازی کنیم زنگ می زنم

وضعیت،

بلند کردن

مناسب است

بیان، سیاه دوم است.

برادر کوچکت اسباب بازیت را شکست.

1. او را می بخشید.

2. او را زدی.

با خواهرت دعوا کردی

1. سعی می کنید خودتان را برای او توضیح دهید.

2. توهین می کنی و انتقام می گیری.

آنها با شما ظالمانه رفتار می کنند.

1. شما به صورت مشابه پاسخ می دهید.

2. نه می گویید و سعی می کنید کمک بگیرید.

از خودت ناراضی هستی

1. شما می گویید که هیچ کس بدون کمبود نیست.

2. همه چیز را به گردن دیگران می اندازید.

شما حوصله ندارید با عزیزانتان پیاده روی کنید.

1. شما عصبانی می شوید.

2. با آنها به پیاده روی می روید.

در مدرسه، مانند هر جای دیگر، همه افراد متفاوت هستند: کوچک، بزرگ، لاغر،

پر چرا گاهی به آنها می خندیم؟ بردبار بودن یعنی

به دیگران بدون توجه به تفاوت ها احترام بگذارید این به معنای توجه به

دیگران و توجه به آنچه ما را به هم نزدیک می کند. بیایید تلاش کنیم

خودمان را بررسی کنیم تا ببینیم آیا تحمل می کنیم یا خیر.

1. ساشا بد لباس است...

مهم نیست.

بهش میخندی

2. زن مسن به آرامی راه می رود.

شما او را هل می دهید تا از او سبقت بگیرد.

شما به او کمک می کنید و در را نگه می دارید.

3. یک نفر جلوی چشمت مورد حمله قرار می گیرد...

تو سعی میکنی ازش محافظت کنی

وانمود می کنی که متوجه چیزی نمی شوی.

4. رنگ پوست جو با تو فرق داره...

شما برای شناخت بهتر او تلاش می کنید.

شما می گویید: "همه افراد رنگ پوست شما صفر هستند."

5. یک کودک معلول به شما نزدیک می شود...

شما به طور طبیعی با او صحبت می کنید.

شما از او دور می شوید و نمی دانید چه بگویید.

-پاسخ صحیح را انتخاب کنید، دایره ها را بشمارید.

(بچه ها می شمارند)

- اگر فقط دایره های قرمز وجود داشته باشد، تحمل بیشتری نشان می دهید.

فوق العاده! شما به خودتان اطمینان دارید و می توانید نظر خود را بیان کنید. و تو متوجه شدی که

آزادی شما در جایی به پایان می رسد که آزادی دیگران آغاز می شود.

اگر 3 تا 6 دایره قرمز وجود دارد، تحمل شما زیاد نیست. تو کافی نیستی

به اندازه کافی اعتماد به نفس برای به اشتراک گذاشتن و بیان نظرات خود را دارید، با این حال، شما

مهربان باشید و به مرور زمان موفق خواهید شد

شما کمتر از 3 دایره قرمز دارید: ah-ah-ah! شما اصلا تحمل ندارید! اگر شما

اگر سعی کنید خودتان را همانطور که هستید بهتر درک کنید، می توانید بیشتر شوید

شاد!

نشان دادن بردباری یعنی اینکه با همه چیز با دقت رفتار کنید

زندگی در سیاره ما، با هم با خشونت مبارزه کنید، یکدیگر را درک کنید

دوست برای ساختن آینده ای آرام

- می خواهم گفتگوی خود را با این جمله به پایان برسانم:

سیاره زمین در آشوب است.

و آیا آنجا آرام بود؟

نزاع و جنگ متوقف شد.

آنها فقط اسب ها را دوباره زین کردند.

اکنون فضا از قبل در معرض دید است،

با ایستادن بر فراز پرتگاه، به ورطه نگاه می کنیم.

مثل بچه های احمق زمین،

شاخه ای را که روی آن نشسته ایم خرد می کنیم.

رحم محفظه نجات نخواهد داد،

و نه خانه های عمیق در اعماق،

مرد، عاشق یک مرد

فقط این نجات شماست!

آنها آهنگ "در جاده نیکی" را اجرا می کنند.

درس 2-3 فرهنگ تفکر

وظایف:

UUD نظارتی:

یاد بگیرید که نظر خود را بیان کنید، تجزیه و تحلیل کنید، چیز اصلی را ببینید، تعمیم دهید.

نسبت بهینه اهداف و وسایل را تعیین کنید.

به طور مستقل صحت عمل را ارزیابی کنید.

UUD شناختی:

رشد تفکر دانش آموزان؛

امکان جستجوی اطلاعات لازم از منابع مختلف،

برای حرکت در سیستم دانش موجود؛

UUD ارتباطات:

پرورش فرهنگ ارتباطی؛

توانایی همکاری با معلم و همسالان؛

حل و فصل و جلوگیری از تعارض؛

توانایی بیان افکار خود با کامل بودن و دقت کافی؛

توانایی درک، ارزیابی، تفسیر اطلاعات داده شده به صورت صریح و ضمنی؛

کار گروهی در نقش های مختلف (رهبر، مجری، منتقد)،

تسلط بر اشکال تک گویی و محاوره ای گفتار مطابق با قواعد نحوی دستوری هنجارهای زبان,

توانایی ساختن کافی، آگاهانه و داوطلبانه بیانیه گفتاری در گفتار شفاهی و کتبی.

UUD شخصی:

ایجاد انگیزه برای یادگیری، انجام خود سازماندهی و خودسازی؛

مهارت های شناختی، تفکر انتقادی و خلاق را توسعه دهید.

پیشرفت درس

1. لحظه سازمانی.

2. به روز رسانی دانش پایه.

معلم:

با آموزش به دیگران، خود را یاد می گیرید. این اندیشه حکیمانه یا آ.کومنسکی از اعماق قرن ها به سراغ ما آمد. کودکی که چیزی یاد گرفته است، اغلب می خواهد آنچه را که آموخته است به دیگران بگوید.

چند نفر از شما می خواهید در مورد چیز جدید و جالب بگویید؟

بحث.

امسال به مطالعه ادامه خواهیم داد فعالیت های تحقیقاتی. هنگام انجام تحقیقات آموزشی، مهم است که آنچه آموخته شده است نه تنها به کسانی که به آن گوش می دهند، بلکه به ویژه با کسانی که در مورد آن صحبت می کنند، منتقل کنید. تحقیق یک فرآیند خلاقانه است و همیشه تلاشی برای برداشتن گامی به سوی ناشناخته است. اما باید به یاد داشته باشید که قبل از انجام هر کاری، باید همه چیز را به وضوح درک کنید، یک هدف را تعریف کنید، یک برنامه کاری، یعنی یک الگوریتم اقدامات را ترسیم کنید.

چه نوع موضوعاتی می تواند موضوع یک مقاله پژوهشی باشد؟

فوق العاده - مضامین متمرکز بر توسعه اشیاء و پدیده های خارق العاده غیر موجود.

امپریال - موضوعاتی که از نزدیک با تمرین مرتبط هستند و شامل انجام مشاهدات و آزمایشات شما می شوند.

نظری - موضوعاتی متمرکز بر مطالعه و ترکیب حقایق و مطالب موجود در منابع نظری مختلف.

موضوعات تحقیق کودکان چه می تواند باشد؟

دانش آموز پاسخ می دهد.

3. کار عملی.

وظیفه 1. علت احتمالی رویدادها را بیابید.

چمن های حیاط زرد شده اند.

بحث.

دوستان دعوا کردند.

بحث.

نتیجه گیری برای شناسایی علت یک رویداد، باید سؤال (پایان نامه) را با دقت بخوانید، از طریق خط استدلال فکر کنید و پاسخ صحیح را بیابید. اگر بدانیم چگونه فکر کنیم، سوال بپرسیم، نظرات خود را بیان کنیم، می توانیم با خیال راحت کار تحقیقاتی جدیدی را آغاز کنیم.

وظیفه 2. قهرمان در تخیل من.

هنگام اجرا کار تحقیقاتیباید بتوانید نکته اصلی را متوجه شوید و برجسته کنید. بر این اساس، باید بیشتر روی این موضوع تمرکز کنید. این نمونه دیگری از تخیل خلاق است.

بیشتر از همه به ما بگویید ویژگی های مشخصهتصاویر قهرمانان افسانه: بابا نوئل، بابا یاگا، ایوان تسارویچ، کوشچی جاودانه.

وظیفه 3. داستان ناتمام.

معلم یک داستان ناتمام برای بچه ها می خواند.

پسرها در حیاط داشتند فوتبال بازی می کردند. دیما می خواست توپ را وارد دروازه کند اما ضربه ناکام ماند. توپ از پایش افتاد و به پنجره آپارتمان طبقه اول برخورد کرد. پنجره شکست...

تصور کنید که شما یک پلیس هستید که از کنار آن می گذرد. به سریوژا چه خواهید گفت؟

اگر شما جای دوست او بودید (خواهر، مادربزرگ، پدر و مادر) چه می گفتید؟

4. خلاصه درس.

معلم:

توانایی برجسته کردن ایده اصلی، یافتن حقایق تأیید کننده آن، تعیین هدف، ترسیم یک برنامه کاری - مهمترین خصوصیاتهنگام پردازش مواد مورد نیاز است.

هر دانش آموزی باید این ویژگی ها را داشته باشد تا بتواند یک مقاله تحقیقاتی جدید تا پایان سال بنویسد.

مشق شب: در مورد موضوعی که امسال روی آن کار خواهید کرد فکر کنید. شروع به جمع آوری مواد؛ از بزرگسالان مشاوره بگیرید؛ کار جستجو را با منابع ادبی انجام دهید.

موسسه آموزشی بودجه شهرداری

دبیرستان شماره 3

شهر دونتسک، منطقه روستوف

سناریوی فعالیت های فوق برنامه

"اخلاق الفبای خیر است"

زندگی کردن یعنی انجام کار خوب


گردآوری شده توسط:

لوینسکایا ایرینا ایوانونا

معلم دبستان


دونتسک 2013

هدف درس:شکل گیری ویژگی های اخلاقی و توسعه تفکر خلاق.
وظایف: 1. توسعه توانایی دیدن و ایجاد زیبایی، تفکر بصری - تخیلی 2. یادگیری انتخاب کلمات مرتبط. 3. به کمک کلمات میل به نیکی را در دانش آموزان ایجاد کند.
تجهیزات:عروسک دوبرینکا، جعبه پوست درخت غان، کارت هایی با حروف: D، O، B، R، O. کارت هایی با حروف: D، O، (A)، L، O، N، L، گل های ساخته شده توسط بچه ها در درس فناوری.
همراهی موسیقی:- آهنگ "آرامش به هر چیزی که طبق قوانین مهربانی زندگی می کند" - آهنگ "اگر مهربانی ..." از کارتون "لئوپولد گربه"
پیشرفت درس: I. لحظه سازمانی

سلام دختران و پسران! لبخند بزن و حالا لبخندت را به دیگران هدیه کن. دنیای ما آینه بزرگی است و وقتی به کسی لبخند می زنی، لبخندت با شادی به تو برمی گردد. (اسلاید 1)

II. پیام موضوع درس

امروز ما در مورد کیفیتی صحبت خواهیم کرد که بدون آن نمی توان یک فرد را یک فرد نامید. در مورد چه نوع کیفیتی صحبت می کنیم؟ (خوب)

بله موضوع درس "زندگی کردن یعنی انجام کار خوب." (اسلاید 2)هر کدام از ما یک خورشید کوچک در درون خود داریم. این آفتاب مهربانی است. به چه نوع آدمی می گوییم خوب؟ (کسی که کمک می کند، طبیعت را دوست دارد، مردم). یک فرد می تواند بسیار کوچک باشد. و خورشید مهربانی در آن می تواند بسیار بزرگ باشد. بیایید گزیده ای از آهنگ "اگر مهربان باشی..." (سلید 3) گوش کنیم.

گرم کردن سخنرانی کرال.(اسلاید 4)

گفتار ناب: پدربزرگ دانیل خربزه را تقسیم کرد:

یک برش برای دینا، یک برش برای دیما.


III. بخش اصلی 1. -امروز دوبرینکا به درس ما آمد. نام او از چه کلمه ای آمده است؟ (اسلاید 5) - درست است، این خوب است! خوب مانند نور است، با آن بهترین شکوفه ها در یک انسان، مانند یک گل. آیا می دانید که حرف "D" در الفبای روسی به معنای "وقت خوب، خوب" است.

2. نام ها

و در زبان روسی نیز نام هایی وجود دارد که دو کلمه در آنها وجود دارد که اولی "خوب" است. آیا چنین اسامی را می شناسید؟

Dobrolyuba، Dobroslav، Dobroslava، Dobromir، Dobrynya. (اسلاید شماره 6،7)

3. کلمات محبت آمیز.

چه کلماتی را مهربان می نامیم؟ چند کلمه محبت آمیز بگو آیا این کلمات را برای خودمان می گوییم یا برای دیگران؟


4. یادگیری شعر. (اسلاید شماره 8)

وقتی همدیگر را می بینیم دوست دارم

ما دوست و خانواده هستیم

"با صبح بخیر!»,

"عصر بخیر!"،

« شب بخیر! ما صحبت می کنیم


5. در حکمت فکر کنید. (اسلاید شماره 9)


- ابتدا را با پایان ضرب المثل وصل کنید

بدترین چیز این است که... ... آنها پول خوبی می دهند

برای خوب... ... آدم را تزئین می کند

خوب... ...کسی که به کسی خیری نمی کند

6. گفتگو در مورد اعمال خیر.

چه کارهایی را می توان نیک نامید؟


7. از تاریخچه کلمه PALM (اسلاید شماره 10)

- "DOLON"،

آیا با این کلمه آشنا هستید؟ آیا معنی آن را می دانید؟

این یک کلمه بسیار قدیمی است که ما اکنون آن را فراموش کرده ایم. نشان دهنده قسمتی از دست است. کدام یک؟

نخل! "کف دست". O به A تغییر کرد (اسلاید شماره 11)

کلمه palm با سه حرف LAD شروع می شود. کلمه LAD به چه معناست؟ (پاسخ های کودکان).

البته زمانی هماهنگی وجود دارد که همه خوب و هماهنگ زندگی کنند.

کف دست خود را نشان دهید. انگشتان ما هم با هم دوست هستند. آنها به ما در انجام کارهای مختلف کمک می کنند.

بیایید به نام روسی باستانی نخل - DOLON بازگردیم. با کلمه DOL شروع می شود. DOL چیست؟ - دره چرا دست انسان با دره مقایسه می شود؟ (فرض های کودکان).(اسلاید شماره 12)

و اکنون خود را در یک دره جادویی خواهیم یافت - یک پاکسازی. ما یک مقاله جالب "پلیانکا - نخل" را خواهیم خواند که در روزنامه "دوبریاتا" (شماره 8، 2006) منتشر شد.

یک روز ما خود را در یک پاکسازی دوستی یافتیم. در این پاکسازی همه به هم کمک می کردند، هیچکس همدیگر را فحش و توهین نمی کرد. خورشید همیشه آنجا می درخشید. صاف به نظر می رسید مانند یک کف دست دراز شده به یکدیگر. قارچ ها روی انگشت کوچک، گل ها در انگشت میانی، انواع توت ها در انگشت اشاره و درخت کریسمس روی انگشت بزرگ رشد می کنند. این یک پاکسازی شگفت انگیز از دوستی است! (اسلاید شماره 13)

IV. کار عملی (اسلاید شماره 14)

- کف دست خود را روی یک تکه کاغذ آلبوم ردیابی کنید. آن را با نقاشی های گل، قارچ، درخت کریسمس تزئین کنید (می توانید یک خورشید، یک پروانه، یک رنگین کمان، پرندگان بکشید)

V. اتمام درس- بیایید نمایشگاهی از آثار شما روی تابلو درست کنیم. (کودکان نقاشی ها، صداهای موسیقی را می چسبانند - Dobrinka واقعاً می خواست در چنین دره شادی با چنین کف دست های مهربان قدم بزند). و هنگامی که راه می رفت، حکمتی را در راه دید که: ثواب یک کار نیک در انجام آن است. (اسلاید شماره 15). -چگونه این حرف ها را می فهمی؟ (پاسخ های کودکان) - بابت افکار مهربانانه و پاسخ های هوشمندانه شما متشکرم! خداحافظ بچه ها جواب می دهند: "ممنون!" (اسلاید شماره 16 و 17)
VI. مشق شب- در خانه به خانواده خود بگویید چه چیزهای جالبی را امروز در کلاس یاد گرفتید. جملات و معماهایی در مورد خوبی پیدا کنید تا در کلاس برای بچه ها بخوانید.

فهرست منابع مورد استفاده:

    کتاب "افکار در مورد خیر و شر" سنت نیکلاس صربستان
نسخه 2012 D.V. خارچنکو
    آسترید لیندگرن "قصه های پریان درباره خوبی و بدی" آسترل، انتشارات پلی گراف 2011.
    کتابچه راهنمای روشبه کتاب کار"در مسیر خیر" در مبانی روزنامه نگاری کودک. انتشارات "Stronghold"، Tomsk 2011
    برنامه آموزشی"من با قلم خود به میهن خدمت می کنم." انتشارات "Stronghold"، Tomsk 2008

منابع تصاویر:
1. images.yandex.ru › مهربانی
2. images.yandex.ru › دوبرینکا
3. images.yandex.ru › گل